Дитячий і сімейний сон

Немовлята і сон

Перший рік життя малюка наповнений великою кількістю віх. Батьки можуть найбільше сподіватися на те, щоб регулярно спати всю ніч.

Батькам може знадобитись деякий час, щоб звикнути до нового розпорядку сну дитини та дізнатись, як забезпечити здоровий сон дитини. Цілком природньо мати запитання про те, що вважається нормальними звичками сну та які зміни можуть відбутися протягом перших 12 місяців життя вашої дитини.

Скільки сну потрібно немовлятам?

Режими сну змінюються протягом першого року життя дитини, включаючи кількість необхідних годин сну та тривалість періодів сну протягом дня та ночі(1)

 • Від 0 до 4 місяців: потреби у сні новонароджених дуже відрізняються і можуть коливатись від 11 годин до 19 годин протягом 24-годинного дня, розбиті на коротші періоди для годування, зміни підгузків і спілкування з родиною. Батькам не варто хвилюватися, якщо режим сну їх новонародженого не відповідає прогнозам, оскільки ці показники можуть відрізнятися(2) до перших чотирьох місяців.
 • 4-6 місяців: приблизно з 4-місячного віку щоденна потреба у сні немовляти скорочується до 12-16 годин. Приблизно в цей час сон також починає об’єднуватися в триваліші періоди(3), оскільки діти можуть довше обходитись без годування. Десь у цей період більшість дітей починають спати всю ніч , хоча бувають винятки з правил.
 • Від 6 до 12 місяців: починаючи з 6 місяців, діти більшу частину часу сплять вночі. Однак інші проблеми, такі як прорізування зубів, стрибки росту, хвороби або погіршення сну, можуть призвести до нічних пробуджень. Батьки можуть вибрати більш конкретні стратегії навчання самостійному сну, якщо на цьому етапі діти не сплять всю ніч.
Сон необхідний для розвитку людини. Під час сну мозок продовжує інтенсивну діяльність, створюючи основу для навчання і росту, включаючи розвиток нашої поведінки, емоцій та імунної системи . Поганий сон у дитинстві пов’язаний з проблемами когнітивної діяльності, соціальних навичок, ожирінням і якістю життя в старшому дитячому віці.

Ваша дитина зазвичай проявляє ознаки втоми: вона метушиться, плаче, позіхає або тре очі. Ви можете використовувати ці підказки, щоб створити графік, який їй підходить. Значне відхилення від цих рекомендацій може мати негативний вплив на здоров’я вашої дитини або вказувати на основну проблему.

Допомогти вашій дитині безперервно спати всю ніч до того моменту, як їй виповниться перший день народження є реалістичною метою. Після року та у шкільному віці їхні потреби у сні стають більш схожими на потреби дорослих.

Як допомогти вашій дитині заснути (і зберегти сон)

Встановлення послідовного розпорядку дня(4) має ключове значення для того, щоб допомогти вашій дитині навчитися спати всю ніч . Протягом перших кількох місяців графік сну вашої дитини значною мірою буде продиктований її режимом харчування. Однак, коли вони ростуть, вони зможуть робити перервами між годуваннями довшими. В цей момент можна починати дотримуватись режиму день-ніч.
Коли основа повноцінного сну закладена вдень і дитина не перевтомлена, вона може об’єднати свої цикли сну вночі з меншою кількістю пробуджень. Важливо, щоб діти будь-якого віку не пропускали та не скидали денні сни передчасно.
Доктор Нілонг В'яс, педіатр
Щоб допомогти вашій дитині встановити здоровий циркадний ритм, почніть із того, щоб переконатися, що ваша дитина отримує багато денного світла та стимуляцію протягом дня. У той час, коли маленьким немовлятам потрібно кілька разів подрімати протягом дня, ви можете поекспериментувати, щоб знайти графік денного сну, за якого ваша дитина достатньо втомиться, щоб заснути вночі без перевтоми. Перед нічним сном постарайтесь створити заспокійливу атмосферу та щовечора виконуйте один і той самий ритуал. Наступні ритуали можуть допомогти вашій дитині пов’язати ніч зі сном:
 • Прийняття ванни (тільки якщо це не дуже стимулює дитину)
 • Перевдягання в піжаму і свіжий підгузок
 • Читання книги
 • Спів колискової
 • Годування вночі (але переконайтесь, що дитина не засне біля грудей або пляшки)
 • Поцілунок на добраніч
 • Приглушення світла
 • Зменшення терморегулятора на 1-3 градуси
 • Створення тихої обстановки

Важливою частиною розвитку звичок здорового сну для вашої дитини є навчання її засинати самостійно(5). Багатьох немовлят заспокоює колихання або обійми, але краще покласти дитину спати до того, як вона засне. Таким чином вони будуть менше хвилюватись, якщо прокинуться вночі, а вас немає поруч, і з більшою ймовірністю вони знову заснуть, не потребуючи вашої допомоги.

Що робити, якщо ваша дитина погано спить

Кожна дитина індивідуальна, тому не хвилюйтесь, якщо ваша дитина не дотримується всіх правил. Хоча це нормально, коли новонароджені прокидаються кілька разів протягом ночі, не соромтесь поговорити зі своїм педіатром, якщо у вас є запитання щодо режиму сну вашої дитини.

Якщо ваша дитина прокидається з плачем і не засинає через кілька хвилин, можливо, вона голодна, почувається некомфортно або їй потрібно змінити підгузок. Швидко і тихо подбати про їхні потреби, використовуючи нічник замість верхнього світла, якщо це можливо. Використання лампи з червоною лампочкою корисно для немовлят у період новонародженості, оскільки вони не бачать хвилі червоного світла, але доросла може чітко бачити, як змінити підгузок чи погодувати. Ви можете заспокоїти тривожну дитину, погладивши її або сказавши кілька заспокійливих слів, але намагайтесь не діставати її з ліжечка, якщо на це немає гострої необхідності.

Приділяючи своїй дитині багато любові та уваги вдень і заохочуючи її бути незалежною вночі, ви можете полегшити тривогу розлуки(6), яку багато дітей починають відчувати близько 6 місяців. Ваша дитина також може відчувати себе комфортніше з соскою (використання соски згубно вплинути на грудне вигодовування).
Від того, як батьки реагують на регрес сну, залежить, як довго триватиме регрес. Якщо батьки реагують на потреби немовляти і дозволяють їм знову заснути самостійно, такий регрес може пройти достатньо швидко.
Доктор Нілонг В'яс, педіатр
Якщо ви молоді батьки, ви на власні очі знаєте, як важко заспокоїти дитину, коли ви самі відчуваєте недосип . Багато батьків вважають, що найкращий час для відпочинку, це час сну дитини, навіть якщо це означає подрімати вдень. Не бійтесь звертатись до сімей та друзів, щоб вони допомогли доглянути за дитиною, якщо ви відчуваєте себе занадто втомленими.
Babies and Sleep, переклад Ніни Зайченко
Список літератури
 1. Кірш, Д. (2022, 12 вересня). Стадії та будова нормального сну. В С. М. Хардінг (Ред.). UpToDate.
 2. https://www.uptodate.com/contents/stages-and-architecture-of-normal-sleep
 3. Паруті, С., Брукс, Л. Дж., Д'Амбросіо, К., Холл, Вашингтон, Котагал, С., Ллойд, Р. М., Малов, Б. А., Маскі, К., Ніколс, К., Куан, С. Ф., Розен, К. Л. , Тростер, М. М. та Вайз, М. С. (2016). Рекомендована кількість сну для дітей: консенсусна заява Американської академії медицини сну. Журнал клінічної медицини сну: JCSM: офіційне видання Американської академії медицини сну, 12(6), 785–786.
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27250809/
 5. Хендерсон, Дж.М., Франція, К.Г., Оуенс, Дж.Л., і Блемпід, Н.М. (2010). Сон протягом ночі: консолідація саморегульованого сну протягом першого року життя. Педіатрія, 126 (5), e1081–e1087.
 6. https://publications.aap.org/pediatrics/article/126/5/e1081/65212/Sleeping-Through-the-Night-The-Consolidation-of
 7. Медична енциклопедія ADAM. (2020, 2 жовтня). Звички перед сном для немовлят і дітей. MedlinePlus. Отримано 26 жовтня 2020 р. з медичної енциклопедії A.DAM. (2018, 11 жовтня). Звички перед сном для немовлят і дітей.
 8. https://medlineplus.gov/ency/article/002392.htm
 9. Градісар, М., Джексон, К., Спурієр, Нью-Джерсі, Гібсон, Дж., Вітем, Дж., Вільямс, А.С., Долбі, Р., та Кеннавей, Ді-Джей (2016). Поведінкові втручання для проблем сну немовлят: рандомізоване контрольоване дослідження. Педіатрія, 137 (6), e20151486.
 10. https://publications.aap.org/pediatrics/article/137/6/e20151486/52401/Behavioral-Interventions-for-Infant-Sleep-Problems
 11. Медична енциклопедія ADAM. (2018, 20 травня). Тривога розлуки у дітей. Отримано 26 жовтня 2020 р. з
 12. https://medlineplus.gov/ency/article/001542.htm