Дитячий і сімейний сон

Як сплять новонароджені й немовлята

Від народження до 3-місячного віку потреба у сні може сильно відрізнятися і коливатися від 11 годин до 19 годин сну щодня. Але оскільки немовлятам потрібен деякий час, щоб повністю розвинути відчуття дня і ночі, вони, як правило, сплять під час тривалої дрімоти і не можуть спати всю ніч, поки трохи не підростуть.

Розклади сну новонароджених можуть збивати з пантелику дорослих, і молоді батьки або опікуни можуть хвилюватися, коли їхня дитина не спить більшу частину ночі та проводить значну частину дня уві сні. Ми обговорюємо, чого очікувати від графіку сну новонародженої, як розвивається режим сну вашої дитини протягом першого року життя та стратегії, які допоможуть прокласти шлях до кращого сну в подальшому дитинстві.

Що таке графік сну новонародженої?

Приблизно в перші 2 місяці життя немовлята не дотримуються режиму сну, пов’язаного з часом доби(1). Натомість новонароджені дрімають протягом 24 годин, причому кожен сон триває від однієї до чотирьох годин. У проміжках між сном немовлята прокидаються для годування. Як часто вони прокидаються для годування, залежить від того, чи годуються вони грудним молоком чи штучним вигодовуванням.(2) Немовлятам, які перебувають на грудному вигодовуванні, може знадобитися годування приблизно кожні дві години, тоді як у дітей, які перебувають на штучному вигодовуванні, перерва між годуваннями може тривати близько трьох годин.

Фахівці не дають строгих рекомендацій щодо режиму сну новонароджених від 0 до 4 місяців(3), тому що звички сну дитини в цьому віці сильно відрізняються.

Розвиток циклу сну-неспання

Час неспання та сну у людей зазвичай відповідає циркадному ритму, який є природным патерном і триває приблизно кожні 24 години.(4) Циркадні ритми контролюються біологічним годинником у мозку(5), який синхронізує ці щоденні цикли із зовнішнім середовищем людини.

Діти народжуються без очевидного циркадного ритму. Добові цикли розвиваються з часом, оскільки вплив світла й темряви в навколишньому середовищі допомагає новонародженим розвивати цикл сну та неспання, який узгоджується з періодами дня та ночі.

Два гормони, які впливають на те, коли новонароджені сплять і коли вони прокидаються, це мелатонін і кортизол. Коли немовлята досягають 8-9 тижнів, вивільнення цих гормонів починає відповідати циркадному ритму. Це період, коли сон немовляти може стати більш передбачуваним.

Коли починається утворюватись режим сну?

Після того, як сон дитини починає ставати бульш-менш передбачуваним, батьки або опікуни можуть спробувати об’єднати маленькі сни у більші частини. Але діти діти все ще потребують кілько денних снів протягом дня(6). Проте, обережно переносячи решту часу сну на нічні години, є надія, що діти зможуть підлаштовуватись під більш зрілий графік сну, а дорослі зможуть отримати такий необхідний їм відпочинок.

Сон новонародженої починає зміцнюватися у віці приблизно 2 місяців, і багато дітей починають спати всю ніч у віці від 4 до 6 місяців.(7) Фахівці рекомендують почекати, поки дитині не виповниться принаймні 4-6 місяців(8) перед спробою тренування сну для подальшого заохочення консолідованого графіка нічного сну.

Ознаки того, новонародженій настав час спати

Новонароджених корисно вкладати спати, коли вони втомилися, але ще не заснули. Вивчення ознак втоми новонародженого може допомогти передбачити, коли потрібно подрімати. Новонароджена може сигналізувати, що вона сонна:
  • Плаче
  • Метушиться
  • Потирає очі
  • Дивиться в себе

Допомагаємо новонародженій заснути

Батьки та опікуни часто хочуть зробити все можливе, щоб допомогти своїм новонародженим заснути. Щоб допомогти новонародженим відпочити, експерти пропонують сформувати постійні щоденні заспокійливі звички.
  • Встановіть ритуал на засинання: розслаблюючий і передбачуваний ритуал перед сном може включати такі дії, як обійми, колихання, годування. Це допомагає створити основу для здорових звичок до сну в подальшому житті.
  • Слідкуйте за ознаками сонливості: коли дитина починає проявляти ознаки сонливості, наприклад, вередувати або терти очі, це хороший момент, щоб покласти її в ліжечко або люльку. Експерти рекомендують вкладати немовлят перед тим, як вони заснуть, щоб пізніше їм було зручніше засинати самостійно(9).
  • Забезпечте комфортне середовище: щоб сприяти розвитку циркадного ритму новонародженої, переконайтесь, що вона отримує багато світла та звуку протягом дня, а ввечері тримайте спальню в темряві й тиші.
  • Дотримуйтесь звичок безпечного сну: щоб зменшити ризик синдрому раптової дитячої смерті (СРДС), завжди кладіть новонароджену спати на спину та намагайтесь вкладати її у своє ліжечко. Крім того, у дитячих ліжечках не повинно бути ковдр, бамперів, іграшок та іншої м’якої постільної білизни.(10)
  • Додайте часу на живіт: дозвольте новонародженій провести кілька хвилин на животі(11), коли вона не спить. Це допомагає розвитку м’язів шиї та плечей, а також моторики. Дослідження показують, що регулярне перебування на животі під наглядом протягом дня може бути пов’язане з довшим нічним сном(12) зі зростанням дитини.
Батьки або опікуни також повинні пам’ятати, що нестабільний графік сну є нормальним явищем для новонароджених(13), оскільки вони це не мають встановленого циклу сну та неспання. У цьому віці найкращий спосіб заохочувати здоровий графік сну новонародженої — це навчитись реагувати на сигнали дитини та відповідно пристосовуватися. Згодом немовлята підлаштовуються під більш чіткий ритм, який можна додатково закріпити, запровадивши звички здорового сну вдома.
Newborn Sleep Schedule, переклад Ніни Зайченко
Список літератури:
  1. Deshpande, P., Salcedo, B., & Haq, C. (2022). Common sleep disorders in children. American Family Physician, 105(2), 168–176.
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35166510/
  3. A.D.A.M. Medical Encyclopedia. (2021, February 2). Infant – Newborn development. MedlinePlus., Retrieved January 9, 2023, from
  4. https://medlineplus.gov/ency/article/002004.htm
  5. Kirsch, D. (2022, September 12). Stages and architecture of normal sleep. In S. M. Harding (Ed.). UpToDate.
  6. https://www.uptodate.com/contents/stages-and-architecture-of-normal-sleep
  7. Yates J. (2018). Perspective: The long-term effects of light exposure on establishment of newborn circadian rhythm. Journal of Clinical Sleep Medicine, 14(10), 1829–1830.
  8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30353824/
  9. National Heart, Lung, and Blood Institute. (2022, March 24). Your sleep/wake cycle., Retrieved January 11, 2023, from
  10. https://www.nhlbi.nih.gov/health/sleep/sleep-wake-cycle
  11. A.D.A.M. Medical Encyclopedia. (2020, October 2). Bedtime habits for infants and children. MedlinePlus., Retrieved January 9, 2023, from
  12. https://medlineplus.gov/ency/article/002392.htm
  13. Consolini, D. M. (2022, September). Approach to the patient with a sleep or wakefulness disorder. Merck Manual Professional Version., Retrieved January 9, 2023, from
  14. https://www.merckmanuals.com/professional/pediatrics/care-of-newborns-and-infants/sleeping-in-infants-and-children
  15. Nasir, A., & Nasir, L. (2015). Counseling on early childhood concerns: Sleep issues, thumb-sucking, picky eating, school readiness, and oral health. American Family Physician, 92(4), 274–278.
  16. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26280232/
  17. What you need to know about sleep for your child. (2022). American Family Physician, 105(2).
  18. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35166516/
  19. National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion. (2018, November 27). Tips for better sleep. Centers for Disease Control and Prevention., Retrieved January 11, 2023, from
  20. https://www.cdc.gov/vitalsigns/safesleep/index.html
  21. Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development. (n.d.). Babies need tummy time!, Retrieved January 11, 2023, from
  22. https://safetosleep.nichd.nih.gov/safesleepbasics/tummytime
  23. Buchanan, L., Xu, H., Hewitt, L., Taki, S., & Wen, L. M. (2021). A longitudinal analysis examining the associations of tummy time with active playtime, screen time, and sleep time. Journal of Physical Activity & Health, 18(10), 1215–1222.
  24. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34380110/
  25. Perrella, S. L., Dix-Matthews, A., Williams, J., Rea, A., & Geddes, D. T. (2022). Breastfeeding and maternal perceptions of infant sleep, settle and cry patterns in the first 9 months. International Journal of Environmental Research and Public Health, 19(20), 13098.
  26. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36293676/