Дитина починає смоктати, а через кілька секунд кидає груди, плаче, відштовхується від матері. Така поведінка може бути пов’язана з багатьма причинами і ось деякі з них:
- у вас дуже сильний потік молока, дитина не встигає ковтати, захлинається;
- дитина звикла до легкого потоку молока з пляшки і їй не подобається, що з грудей тече не так охоче;
- у дитини щось болить у роті, чи болить горло і боляче ковтати, чи прорізуються зуби, чи закладений ніс тощо;
- дитина смокче в незручній для цього позі: голова опущена вниз чи повернута в бік, що ускладнює ковтання, тіло дитини не має опори і постійно доводиться намагатись знайти позу, в якій можна розслабити ноги, чи таз, чи плечі…
І ще безліч причин, які можуть призводити до такої поведінки.
Час:
· зранку в сонному стані під час прокидання;
· в день в бадьорому настрої;
· в вечері на засинання;
· вночі під час сну.
Місце:
· в ліжку;
· на зручному кріслі чи дивані;
· на фітболі;
· на прогулянці;
· в тихій темній кімнаті;
· в душі під струмом теплої води;
· лежачи в ванній в теплій воді.
Обставини:
· дитина сонна зранку, перед сном або уві сні;
· в бадьорому настрої вдень;
· під час гри або масажу чи гімнастики;
· втомлена дитина після активних ігр чи прогулянки;
· сонна чи спляча дитина на прогулянці;
· дитина голодна;
· або навпаки сита тільки після годування;
· чи навіть безпосередньо під час годування з пляшки запропонувати продовжити годуватись з груді;
· на заспокоєння, коли дитина плаче.
Ви знайшли точку входу на засинання – дитина бере груди сонна і засинає під час смоктання грудей.
Фіксуємо навичку: ви даєте груди кожного разу на засинання в усі денні сни, нічний сон. Коли дитина кожного разу бере груди перед сном без спротиву, можна вважати, що навичка зафіксована.
Застосовуємо опановану навичку за інших обставин: дитина прокидається вночі і на засинання знову (продовження сну) ви теж даєте груди. Коли і ця навичка зафіксована, переходите до наступного застосування, наприклад, на прокидання.
Наприклад дурник
Перший досвід. Дитина звикла отримувати дирника на засинання. Замість нього ви пропонуєте груди. Якщо дитина не бере – не проблема, дали дурника. Дитина отримала перший досвід.
Опанування навички. Кожного разу перед сном ви знову пропонуєте груди. Кожного разу, коли дитина відмовляється, спокійно повертаєте дурника. Через 1-2 хвилини смоктання знову пропонуєте груди. Не бере – знову повернули дурника. І так кожного разу спокійно, без очікування миттєвих результатів. Дайте дитині час зрозуміти, що ви від неї хочете, а також, що ви не відступитесь. Ні в якому разі не доводьте до істерики, якщо дитина не погоджується брати груди, не намагайтесь нагодувати грудьми насильно. Нагадую, що це лише опанування навички. Ви почнете помічати, що з кожним дней дитина більше часу погоджується смоктати груди чи просто тримати грудь у роті.
Фіксація навички. Дитина спокійно бере груди на засинання. Близько 2-3-х днів після цього можна застосувати цю навичку на інші обставини. Наприклад, якщо ви давали дурника на заспокоєння, тепер пропонуйте груди так само поступово, спокійно даючи смоктати дурника, якщо бачите, що дитина поки що не вміє заспокоїтись саме смоктанням грудей. Дайте час на перший досвід, опанування навички, тоді фіксуєте пару днів і йдете далі.
Наприклад пляшка
Перший досвід. Дитина звикла їсти з пляшки. Замість неї ви пропонуєте груди. Якщо дитина не бере – не проблема, дали пляшку. Дитина отримала перший досвід.
Опанування навички. Годуйте дитину тільки на руках. Кожного разу перед годуванням ви даєте груди. Кожного разу, коли дитина відмовляється, спокійно даєте пляшку. Через 1-2 хвилини смоктання знову пропонуєте груди. Не бере – знову повернули пляшку. І так кожного разу спокійно, без очікування миттєвих результатів. Дайте дитині час зрозуміти, що ви від неї хочете, а також, що ви не відступитесь. Ні в якому разі не доводьте до істерики, якщо дитина не погоджується брати груди, не намагайтесь нагодувати грудьми насильно. Нагадую, що це лише опанування навички. Ви почнете помічати, що з кожним дней дитина більше часу погоджується смоктати груди чи просто тримати грудь у роті. Даючи пляшку, використовуйте метод Paced bottle feeding:
- Соска на пляшці має бути з широкою основою, щоб дитина відкривала рот якомога ширше.
- Дайте пляшку, тримаючи дитину на руках. Через 20-30 секунд нахиліть дитину більш вертикально, а пляшку тримайте параллельно полу, щоб дитина продовжувала смоктати, але не отримувала молоко.
- Через 20-30 секунд знову поверніть первинне положення – дитина більш горизонтально, бляшка більше вертикально, щоб малюк смоктав і отримував їжу.
- Повторюйте такі цикли протягом усього годування. Так, це займе не 3-5 хв, як ви звикли, але справжнє годування з грудей теж триває довше.
Фіксація навички. Використовуйте альтернативний метод догодовування (АМД). Пропонуйте дитині груди. Не бере – АМД. Це може бути чашка, ложка, шприц, пальцеве годування, система догодовування біля грудей тощо. Всі ці методи детально продемонстровані зі справжніми дітьми в одному з практикумів на моєму YouTube. Втомився від АМД – знову пропонуєте груди. Не бере – пляшка методом Paced bottle feeding. Погодували з пляшки пару хвилин – знову пропонуєте груди. І так зациклюєте процес.
Нерідко трапляються ситуації, коли мати вирішила не годувати грудьми, а потім передумала і захотіла повернутись до грудного вигодовування, але дитини вже груди не бере. Цю ситуацію я розберу в наступному дописі. А наразі сподіваюсь ви отримали вичерпну інформацію щодо роботи з відмовою від грудей. Найголовніше пам’ятати, що дитина навчилась смоктати пляшку, тож тепер треба навчити її смоктати груди. Чи існує якийсь вік дитини, коли вже неможливо її чомусь навчити? Мабуть перші десь років 70 життя діти опановують нові навички.
(с) Ніна Зайченко