Молочні питання

Відмова від грудей

Дитина відмовилась від грудей

Вже злякались? На моїй практиці матері впадають чи то у відчай, чи то у паніку, коли дитина відмовляється від грудей. А ще й після прочитання кількох коментарів від психологінь про те, що це є проявом відмови від матері, а може й від життя. Давайте зробимо психологічну паузу і поговоримо про відмову від грудей простими фактами, як я вмію й полюбляю.

СПРАВЖНЯ І ХИБНА ВІДМОВА ВІД ГРУДЕЙ

Давайте домовимось: ніякої хибної відмови від грудей не існує. Існує якась поведінка дитини, яку мама може хибно сприйняти за відмову від грудей. Тож це не «хибна відмова від грудей», а хибне уявлення матері про відмову дитини від грудей.
Дитина починає смоктати, а через кілька секунд кидає груди, плаче, відштовхується від матері. Така поведінка може бути пов’язана з багатьма причинами і ось деякі з них:
- у вас дуже сильний потік молока, дитина не встигає ковтати, захлинається;
- дитина звикла до легкого потоку молока з пляшки і їй не подобається, що з грудей тече не так охоче;
- у дитини щось болить у роті, чи болить горло і боляче ковтати, чи прорізуються зуби, чи закладений ніс тощо;
- дитина смокче в незручній для цього позі: голова опущена вниз чи повернута в бік, що ускладнює ковтання, тіло дитини не має опори і постійно доводиться намагатись знайти позу, в якій можна розслабити ноги, чи таз, чи плечі…

І ще безліч причин, які можуть призводити до такої поведінки.
Як бачите, все, що вам необхідно зробити – зрозуміти справжню причину тієї чи іншої поведінки на грудях. І це не про відмову від грудей. Відмова від грудей – це коли дитина взагалі не бере груди. Як приклад, ви намагаєтесь прикласти дитину до грудей, а вона не розуміє, що відбувається і що з цим треба робити, ніби забула, як це робиться. Або інший прояв: вона починає відвертатись і плакати, так, ніби згадує щось неприємне від смоктання грудей і не хоче повторення. Саме про цю відмову від грудей ми з вами сьогодні й поговоримо.

ВИ НЕ «ЛАМАЄТЕ», НЕ «ПЕРЕВЧАЄТЕ» І НЕ «ПРИМУШУЄТЕ» ДИТИНУ

І сам процес роботи з відмовою – це не знущання над дитиною. Ви навчаєте, допомагаєте освоїти нову навичку. Це звичайний педагогічний процес, яких у вашому материнстві буде ще дуже багато. Принцип дуже простий: показати, як треба роботи і повторити це мільйон разів. Нудно? – Так. Хочеться скоріше? – Так. Але, як приклад, ви не можете навчитись писати лівою рукою з першого разу, якщо ви не шульга. Так само і дитина не може відразу замінити одну навичку на іншу, або засвоїти нову. На це потрібен деякий час. Як довго? – Як довго ви навчитесь справно керувати лівою рукою? Точно не скажете, і в кожної людини якісь свої особливості засвоєння нових моторних рухів, тож ніхто точних термінів не знає.

ПОШУК ПРИЧИНИ І ЇЇ УСУНЕННЯ

Давайте умовно розподілимо причини відмов від грудей згідно можливості їх усунення на короткострокові і довгострокові.

Короткострокові причини відмови від грудей – це ті, які є можливість усунути найближчим часом. І ось декілька прикладів:
◉ Дитина отримувала дурника чи пляшку, і почала віддавати перевагу смоктанню саме цим предметам, а не грудям.
◉ Дитина почала проходити курс дитячого масажу, після чого перестала брати груди.
◉ Ви почали ходити в басейн з дитячим плаванням і дитина відповіла реакцією у вигляді відмови від грудей.
◉ Ви вирішили скористатись корисною порадою і опанували динамічну гімнастику з дитиною, що призвело до відмови від грудей.

Довгострокові причини відмови від грудей – це такі причини, які неможливо усунути найближчим часом, бо вони ще триватимуть кілька днів. Що це може бути:
○ Переїзд – в новий дім, у відпустку на море, до батьків у гості. Потрібен час для адаптації до нового місця.
○ Хтось приїхав до вас погостити на кілька днів, наприклад бабуся дитини, і дуже наполегливо з нею взаємодіє: часто бере на руки, перевдягає, гуляє. Такі різкі зміни з супроводжуючим зменшенням проведення часу з мамою іноді призводить до таких наслідків, як відмова від грудей.
○ Якісь стресови умови в сім’ї, яки тривають деякий час, від відображається на матері і, авжеж, на дитині так само. Зазвичай це проявляється спочатку як неспокійна поведінка дитини, а згодом і відмова від грудей. На жаль я багато стикалась з цим запитом на початку війни.
○ Дитина захворіла і їй боляче смоктати – боляче у роті, чи хворе горло, або нежить заважає дихати під час смоктання.

ТОЧКА ВХОДУ

Не зважаючи на тип причини, перший крок в роботі з поверненням дитини на груди – пошук точки входу. Так я називаю ті час, місце, обставини, за яких дитина бере груди.
Час:
· зранку в сонному стані під час прокидання;
· в день в бадьорому настрої;
· в вечері на засинання;
· вночі під час сну.

Місце:
· в ліжку;
· на зручному кріслі чи дивані;
· на фітболі;
· на прогулянці;
· в тихій темній кімнаті;
· в душі під струмом теплої води;
· лежачи в ванній в теплій воді.

Обставини:
· дитина сонна зранку, перед сном або уві сні;
· в бадьорому настрої вдень;
· під час гри або масажу чи гімнастики;
· втомлена дитина після активних ігр чи прогулянки;
· сонна чи спляча дитина на прогулянці;
· дитина голодна;
· або навпаки сита тільки після годування;
· чи навіть безпосередньо під час годування з пляшки запропонувати продовжити годуватись з груді;
· на заспокоєння, коли дитина плаче.
Це лише декілька з поширених прикладів. Ви можете знайти вашу індивідуальну точку входу – коли, де і за яких обставин дитина погоджується прикластись до грудей, хоча б і не на довго. Також можуть спрацювати деякі хитрощі, якими я готова з вами поділитись.
Провідник – силіконові накладки на соски.

Це часто спрацьовує, якщо причина відмови від грудей у використанні мамазамінників – дурника чи пляшки. До речі, часто з цього приводу отримую здивування від матерів, які кажуть:

«Ви гадаєте, що причина відмови у пустушці, яку ми давали? Але ми даємо її з самого народження і ніколи проблем не було».

Доведеться зараз трішки погратись з вами в капітана Очевидність. Так часто трапляється, що дитина росте після народження. Не зупиняється у своєму розвитку, навичках, вподобаннях, а росте, змінюється. Ви може нічого й не міняли, але змінюється сама дитина – вона росте. І те, на що вона не реагувала ще зо два тижні тому, сьогодні може стати причиною відмови від грудей.

В цьому випадку в якості точки входу можна використовувати предмет, а саме – захисні силіконові накладки на соски. Вони на дотик трішки схожі на звичну дитині соску, і вона може погодитись брати груди з накладкою. Так само, якщо просто так з накладкою не бере, використовуємо пошук «час - місце - обставини», але вже з накладкою. Для тих, хто хвилюється, що потім треба буде навчити смоктати груди без накладки: повірте моєму досвіду, з накладки перевчитись набагато легше, ніж з пляшки.
Провідник – система догодовування біля грудей.

Цей метод я пропоную використовувати, коли дитина звикла до вільного потоку з пляшки, або навіть з грудей на початку годування, а вже через кілька секунд, коли окситоциновий рефлекс викиду молока згасає і доводиться прикладати зусилля для того, щоб здобувати молоко, вона відмовляється продовжувати смоктати.

Тонкий капіляр кріпимо на груди, виводимо до соска, а другий його кінець занурюємо в молоко. Дитина смокче груди і водночас отримує потік молока з капіляру. Наглядний приклад можете подивитись в дуже зручній системі SNS Medela.

НАВЧАННЯ – ПРОДОВЖЕННЯ ВХОДУ

Гаразд, точка входу знайдена. Малюк бере груди в деяких випадках не на довго. Куди рухатись далі? Зафіксувати в дитини цю нову навичку і застосовувати її за різних інших обставин.
Ви знайшли точку входу на засинання – дитина бере груди сонна і засинає під час смоктання грудей.

Фіксуємо навичку: ви даєте груди кожного разу на засинання в усі денні сни, нічний сон. Коли дитина кожного разу бере груди перед сном без спротиву, можна вважати, що навичка зафіксована.

Застосовуємо опановану навичку за інших обставин: дитина прокидається вночі і на засинання знову (продовження сну) ви теж даєте груди. Коли і ця навичка зафіксована, переходите до наступного застосування, наприклад, на прокидання.
Чим більше ситуацій зі смоктанням грудей ви зафіксували, тим простіше дитині застосувати вже знайому навичку на іншу ситуацію. Так сам поступово на годування, на заспокоєння, на втішання, на обійми пропонуємо груди.

У випадку, коли причиною відмови від грудей було використання мамазамінників, важливо прибирати їх поступово з розумінням того, що ви не катуєте дитину, а лише навчаєте її новому способу заспокоїтись чи поїсти – тепер не дурник, а груди; тепер не пляшка, а груди. Різке прибирання силіконових смоктульок може погіршити ситуацію з відмовою від грудей. Авжеж, існують випадки, коли у дитини в одну мить прибрали усі смоктальні предмети окрім грудей, і вона спокійно почала смоктати груди, ніби завжди на це чекала. Але моє завдання вас попередити.
Наприклад дурник

Перший досвід. Дитина звикла отримувати дирника на засинання. Замість нього ви пропонуєте груди. Якщо дитина не бере – не проблема, дали дурника. Дитина отримала перший досвід.

Опанування навички. Кожного разу перед сном ви знову пропонуєте груди. Кожного разу, коли дитина відмовляється, спокійно повертаєте дурника. Через 1-2 хвилини смоктання знову пропонуєте груди. Не бере – знову повернули дурника. І так кожного разу спокійно, без очікування миттєвих результатів. Дайте дитині час зрозуміти, що ви від неї хочете, а також, що ви не відступитесь. Ні в якому разі не доводьте до істерики, якщо дитина не погоджується брати груди, не намагайтесь нагодувати грудьми насильно. Нагадую, що це лише опанування навички. Ви почнете помічати, що з кожним дней дитина більше часу погоджується смоктати груди чи просто тримати грудь у роті.

Фіксація навички. Дитина спокійно бере груди на засинання. Близько 2-3-х днів після цього можна застосувати цю навичку на інші обставини. Наприклад, якщо ви давали дурника на заспокоєння, тепер пропонуйте груди так само поступово, спокійно даючи смоктати дурника, якщо бачите, що дитина поки що не вміє заспокоїтись саме смоктанням грудей. Дайте час на перший досвід, опанування навички, тоді фіксуєте пару днів і йдете далі.
Наприклад пляшка

Перший досвід. Дитина звикла їсти з пляшки. Замість неї ви пропонуєте груди. Якщо дитина не бере – не проблема, дали пляшку. Дитина отримала перший досвід.

Опанування навички. Годуйте дитину тільки на руках. Кожного разу перед годуванням ви даєте груди. Кожного разу, коли дитина відмовляється, спокійно даєте пляшку. Через 1-2 хвилини смоктання знову пропонуєте груди. Не бере – знову повернули пляшку. І так кожного разу спокійно, без очікування миттєвих результатів. Дайте дитині час зрозуміти, що ви від неї хочете, а також, що ви не відступитесь. Ні в якому разі не доводьте до істерики, якщо дитина не погоджується брати груди, не намагайтесь нагодувати грудьми насильно. Нагадую, що це лише опанування навички. Ви почнете помічати, що з кожним дней дитина більше часу погоджується смоктати груди чи просто тримати грудь у роті. Даючи пляшку, використовуйте метод Paced bottle feeding:
  1. Соска на пляшці має бути з широкою основою, щоб дитина відкривала рот якомога ширше.
  2. Дайте пляшку, тримаючи дитину на руках. Через 20-30 секунд нахиліть дитину більш вертикально, а пляшку тримайте параллельно полу, щоб дитина продовжувала смоктати, але не отримувала молоко.
  3. Через 20-30 секунд знову поверніть первинне положення – дитина більш горизонтально, бляшка більше вертикально, щоб малюк смоктав і отримував їжу.
  4. Повторюйте такі цикли протягом усього годування. Так, це займе не 3-5 хв, як ви звикли, але справжнє годування з грудей теж триває довше.

Фіксація навички. Використовуйте альтернативний метод догодовування (АМД). Пропонуйте дитині груди. Не бере – АМД. Це може бути чашка, ложка, шприц, пальцеве годування, система догодовування біля грудей тощо. Всі ці методи детально продемонстровані зі справжніми дітьми в одному з практикумів на моєму YouTube. Втомився від АМД – знову пропонуєте груди. Не бере – пляшка методом Paced bottle feeding. Погодували з пляшки пару хвилин – знову пропонуєте груди. І так зациклюєте процес.
Ще один метод який також доволі часто спрацьовує: даєте дурника / пляшку / груди через накладку (в залежності від того, що ви використовуєте), дитина присмокталась, різко прибираєте девайс и швидко прикладаєте до грудей. Чарівним чином дитина може просто продовжити смоктати, але вже груди.

ДОДАТКОВІ ПОМІЧНИКИ

Ось, що сприяє вашому швидшому і надійнішому успіху на шляху навчання дитини смоктати груди:

  • контакт шкіра до шкіри, або принаймні відкриті долоньки дитини під час прикладання до грудей;
  • носіння в слінгу, а якщо сюди додати шкіра – до шкіри, то взагалі найкраще, аби тільки не дуже жарко;
  • спільний сон, якщо це не порушує внутрішніх правил вашої сім’ї і ви знаєте правила безпеки спільного сну;
  • метод «Гнізда» – цей метод детально описаний психологинею на моєму каналі;
  • спільне прийняття ванни чи душу;
  • накладки на соски, якщо у дитини є перевага смоктання пляшки;
  • система догодовування біля грудей, чи система SNS Medela, якщо у дитини є перевага легкому потоку молока.
Нерідко трапляються ситуації, коли мати вирішила не годувати грудьми, а потім передумала і захотіла повернутись до грудного вигодовування, але дитини вже груди не бере. Цю ситуацію я розберу в наступному дописі. А наразі сподіваюсь ви отримали вичерпну інформацію щодо роботи з відмовою від грудей. Найголовніше пам’ятати, що дитина навчилась смоктати пляшку, тож тепер треба навчити її смоктати груди. Чи існує якийсь вік дитини, коли вже неможливо її чомусь навчити? Мабуть перші десь років 70 життя діти опановують нові навички.

(с) Ніна Зайченко
2023-04-13 14:57