Дитячий і сімейний сон

Скільки сплять новонароджені?

Новонароджені багато сплять. Але кількість сну дітей може сильно відрізнятись. Фахівці відзначають, що новонароджені можуть спати від 11 годин до 19 годин щодня, залежно від їхнього темпераменту.

У батьків і опікунів часто виникають питання про сон малюка. Їм може бути корисно дізнатись про режим сну новонароджених і про те, як змінюється потреба у сні, коли дитина стає старшою. Також може бути корисно розглянути способи зробити середовище для сну новонародженого максимально безпечним, одночасно створюючи основу для хороших звичок до сну в дитинстві.

Режими сну новонароджених

Сон новонародженої розподіляється протягом дня, оскільки діти поступово розвивають(1) їхні циркадні ритми. Циркадні ритми — це майже 24-годинні цикли в організмі, які узгоджуються зі схемою ночі та дня, впливаючи на те, коли люди засинають і коли вони прокидаються. Отже, незважаючи на те, що новонароджені сплять багато, їхній цикл сну включає короткі стрибки від однієї до двох годин(2) поки їх організм не встановить добовий ритм.

Сон новонародженої також сегментований, тому що немовлята повинні часто їсти вдень і вночі. Отримувати поживні речовини, необхідні для здорового розвитку(3), під час годування грудьми новонароджені годуються приблизно кожні дві години(4) і кожні три години при годуванні з пляшчки. Вони можуть харчуватись навіть частіше, коли переживають стрибок росту.

Батьки та опікуни можуть відчути деяке полегшення після перших чотирьох-шести тижнів, коли багато новонароджених починають розвивати більш послідовний цикл сну та неспання, проводячи приблизно чотири години уві сні та чотири години неспання.

Сон всю ніч

Батьки та вихователі часто з нетерпінням чекають, коли їхня дитина спатиме всю ніч. По мірі росту та розвитку нервової системи діти зазвичай починають більше спати вночі приблизно у віці від 4 до 6 місяців. У цей момент немовля може спати довше, з відрізками безперервного сну(5) від п'яти до восьми годин.

У віці від 9 до 12 місяців більшість немовлят можуть довше спати вночі, не потребуючи годування. Батьки та опікуни зазвичай можуть розраховувати на вісім-дев’ять годин безперервного сну до того моменту, як їхній дитині виповниться 1 рік.

Майте на увазі, що навіть після того, як дитина починає спати всю ніч, вона може відчувати труднощі з переходом до самостійного засинання або плакати, коли її кладуть спати. У немовлят віком від 6 до 9 місяців це може бути спричинено тривогою розлуки.

Чи можуть новонароджені спати занадто багато?

Це нормально, що новонароджені сплять тривалий час, особливо незабаром після повернення додому з пологового будинку. У багатьох випадках батькам і опікунам не варто турбуватись про те, що новонароджена спить забагато(6). Однак, якщо новонароджена спить, пропускаючи годування, можливо, її доведеться розбудити, щоб вона поїла.

Хоча всі діти різні, новонародженим, яких годують грудьми або сумішшю, зазвичай потрібно їсти принаймні кожні чотири години. Отже, якщо новонароджена спить і настав час годування, інколи зміна підгузку або ніжне торкання до ней допоможуть їй прокинутись.

Найкращий спосіб для сну дитини

Найбезпечніший спосіб для новонароджених спати самим(7), лежачи на спині(8), у ліжечку чи люльці, яка відповідає стандартам безпеки. Це стосується всіх снів вдень чи вночі.

Звичайно, іноді дитина засинає на руках, або коли її тримають стовпчиком для відрижки. Коли вони засинають під час годування, носіння стовпчиком, обіймів або заколисування, все одно безпечніше покласти їх назад у ліжечко чи люльку(9). Робіть те саме, коли новонароджені засинають в дитячих гойдалках, автокріслі або візочку.

Чи безпечний спільний сон для новонароджених?

Дозволити новонародженій спати в батьківському ліжку може бути спокусою для втомлених опікунів і є звичайною практикою в деяких культурах. Однак, експерти застерігають батьків і опікунів щодо спільного ліжка, оскільки було доведено, що це підвищує ризик синдрому раптової дитячої смерті (СРДС) та інших нещасних випадків, пов’язаних зі сном, включаючи задуху та заплутування в постільній білизні.

Хоча спільне ліжко небезпечно, Американська академія педіатрії рекомендує опікунам розміщати новонароджених в спільній кімнаті. Розміщення дитячого ліжечка або люльки в кімнаті, де спить опікун, принаймні протягом перших 6 місяців, може допомогти забезпечити безпеку немовлят і полегшити огляд їх уночі.

Чи можна новонародженій спати з ковдрою?

Дитячі ковдри м’які та симпатичні, але якщо їх помістити в спальне ліжко новонародженої, вони можуть значно підвищити ризик СРДС. Протягом першого року життя ковдр, м’яких іграшок, подушок та бортиків не повинно бути в ліжечку або люльці для новонароджених.

Поради щодо безпечного сну новонародженого

Експерти виявили, що є певні речі, які батьки та опікуни можуть зробити, щоб зменшити ризик смертей, пов’язаних зі сном у новонароджених і немовлят віком до 1 року.
 • Сон на спині: кладіть дитину на спину, коли вона спить вдень чи вночі. Матрац ліжечка, дно люльки або ліжечка-манежу має бути твердим і пласким.
 • Прозоре ліжечко: тримайте місце для сну дитини вільним від ковдр, накладок, подушок та іграшок. Використовуйте лише простирадло, щільно натягнене на матрас.
 • Спільне використання кімнати: поставте дитяче ліжечко чи люльку в кімнаті, де сплять батьки чи опікуни, але не спіть в одному ліжку разом з дитиною. Спільне використання кімнати дозволяє батькам регулярно перевіряти стан дитини. Радіоняні можуть заспокоїти батьків і опікунів, але не повинні використовуватись як заміна вказівок щодо безпечного сну.
 • Зручний одяг: Одягайте дитину так, щоб їй було комфортно і не було занадто жарко: лише на один шар більше, ніж одягнена доросла. Тепло немовлятам можна також забезпечити, вдягаючи спальний мішок замість ковдри.
 • Використання пустушки: дозвольте дитині використовувати соску для сну, але не прикріплюйте її до одягу чи будь-якого іншого предмета (використання пустушки может стати згубним для вашого грудного вигодовування - прим. Ніни Зайченко).
 • Сповивання: сповивайте дитину, якщо це допомагає їй спати, але лише до тих пір, поки вона не навчиться перевертатисяь, що зазвичай відбувається приблизно у віці 3 місяців. Завжди кладіть сповиту дитину спати на спину.
 • Уникайте пасивного куріння: середовище для сну має бути вільним від паління. Вплив диму від цигарок може збільшити ризик СРДС.

Як допомогти новонародженій заснути

Новонароджені мають нерегулярний режим сну, який змінюється по мірі зростання(10), але є речі, які батьки та опікуни можуть зробити, щоб забезпечити їм комфорт і допомогти їм заснути. Може знадобитись час, щоб визначити найкращий спосіб допомогти вашій новонародженій дитині спати, і вам, можливо, доведеться спробувати різні підходи та внести необхідні зміни.
 • Розпізнайте ознаки втоми: коли новонароджена дитина плаче, вередує або тре очі, ймовірно, їй настав час спати.
 • Встановіть режим перед сном: дотримуйтесь постійного ритуалу. Він може включати купання, співання колискової та годування перед тим, як покласти в ліжечко. Така процедура може допомогти повідомити вашій дитині, що настав час спати.
 • Покладіть дитину в ліжечко до того, як вона повністю засне: це допоможе їй навчитись засинати самостійно та уникнути майбутніх проблемам зі сном.(11)
 • Заспокойте новонароджену, який плаче: пригорніть її до себе, співайте або тихо розмовляйте, або включіть заспокійливу музику. Не турбуйтесь про те, що ви зіпсуєте новонароджену(12).
 • Будьте уважні до годування: сита новонароджена має спати по дві-три години. Якщо вони сплять менше і здаються голодними, коли прокидаються, можливо, вони не їдять достатньо під час годування. Зверніться до свого педіатра для отримання додаткових вказівок щодо годування та будь-яких проблем, які у вас можуть виникнути.

Допоможіть новонародженій навчитись більше спати вночі

Новонароджені сплять і їдять цілодобово, але батьки можуть вжити заходів, щоб створити основу для більшого сну вночі, коли вони трошки підростуть, а це зазвичай до 4-6 місяців.
 • Протягом дня: Коли дитина не спить, тримайте її в кімнаті, де горить світло, а інше світло може проникати через вікна. Нехай вони чують багато повсякденних звуків під час неспання, наприклад, розмови або звуки автівок з дороги. Навколишнє середовище має бути темним і тихим, коли дитина спить.
 • Увечері: починайте уповільнюватись, коли наближається час сну дитини. Це не час, щоб гратись або саджати дитину поряд з великою кількістю людей або шумом телевізора.
 • Вночі: тримайте кімнату, де спить дитина, темною та тихою. Для нічного годування використовуйте тьмяне нічне світло.

Коли поговорити зі своїм педіатром

Від народження до 3 місяців новонароджені багато сплять. Те, скільки вони сплять, відрізняється від дитини до дитини, і навіть від тижня до життя. Якщо ви переживаєте, що ваша дитина спить занадто багато або занадто мало, обов’язково поговоріть зі своїм педіатром.
How Much Do Newborns Sleep?, переклад Ніни Зайченко
Список літератури
 1. Yates, J. (2018). PERSPECTIVE: The long-term effects of light exposure on establishment of newborn circadian rhythm. Journal of Clinical Sleep Medicine, 14(10), 1829–1830.
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30353824/
 3. Consolini, D. M. (2021, September). Sleeping in newborns and infants. Merck Manual Consumer Version., Retrieved January 16, 2023, from
 4. https://www.merckmanuals.com/home/children-s-health-issues/care-of-newborns-and-infants/sleeping-in-newborns-and-infants
 5. National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion, Division of Nutrition, Physical Activity, and Obesity. (2022, April 11). How much and how often to breastfeed. Centers for Disease Control and Prevention., Retrieved on January 16, 2023, from
 6. https://www.cdc.gov/nutrition/infantandtoddlernutrition/breastfeeding/how-much-and-how-often.html
 7. A.D.A.M. Medical Encyclopedia. (2021, February 2). Infant-newborn development. MedlinePlus., Retrieved on January 16, 2023, from
 8. https://medlineplus.gov/ency/article/002004.htm
 9. A.D.A.M. Medical Encyclopedia. (2020, October 2). Bedtime habits for infants and children. MedlinePlus., Retrieved on January 16, 2023, from
 10. https://medlineplus.gov/ency/article/002392.htm
 11. Hirshkowitz, M., Whiton, K., Albert, S. M., Alessi, C., Bruni, O., DonCarlos, L., Hazen, N., Herman, J., Adams Hillard, P. J., Katz, E. S., Kheirandish-Gozal, L., Neubauer, D. N., O’Donnell, A. E., Ohayon, M., Peever, J., Rawding, R., Sachdeva, R. C., Setters, B., Vitiello, M. V., & Ware, J. C. (2015). National Sleep Foundation’s updated sleep duration recommendations: Final report. Sleep Health, 1(4), 233–243.
 12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29073398/
 13. American Academy of Pediatrics. (2022). Safe sleep and your baby: How parents can reduce the risk of SIDS and suffocation. Pediatric Patient Education., Retrieved January 16, 2023, from
 14. https://publications.aap.org/patiented/article/doi/10.1542/peo_document088/79989/Safe-Sleep-and-Your-Baby-How-Parents-Can-Reduce
 15. Corwin, M. J. (2022, July 26). Sudden infant death syndrome: Risk factors and risk reduction strategies. In G. B. Mallory & S. M. Misra (Eds.). UpToDate., Retrieved January 16, 2023, from
 16. https://www.uptodate.com/contents/sudden-infant-death-syndrome-risk-factors-and-risk-reduction-strategies
 17. National Institute of Child Health and Human Development. (n.d.). Ways to reduce baby’s risk., Retrieved January 16, 2023, from
 18. https://safetosleep.nichd.nih.gov/safesleepbasics/risk/reduce
 19. American Academy of Family Physicians. What you need to know about sleep for your child. (2022). American Family Physician, 105(2).
 20. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35166516/
 21. Consolini, D. M. (2021, September). Sleeping in infants and children. Merck Manual Professional Version., Retrieved January 19, 2023, from
 22. https://www.merckmanuals.com/professional/pediatrics/care-of-newborns-and-infants/sleeping-in-infants-and-children
 23. A.D.A.M. Medical Encyclopedia. (2021, December 10). Crying in infancy. MedlinePlus., Retrieved on January 16, 2023, from
 24. https://medlineplus.gov/ency/article/002397.htm