Дитячий і сімейний сон

Як цикл сну вашої дитини відрізняється від вашого власного

Режим сну дитини може здаватись новоспеченим батькам таємницею, особливо якщо він спричиняє недосипання батьків. У здорових дорослих режим сну досить передбачуваний і постійний. Для порівняння, цикл сну немовляти може здатися випадковим, коли дитина прокидається і засинає в будь-який час дня і ночі.

Дізнавшись більше про цикли сну дитини, батьки зможуть краще зрозуміти свою дитину та потенційно зменшити розчарування та занепокоєння. Сон відіграє важливу роль у когнітивному розвиток дитини(1), Тому батькам важливо розуміти і сприяти хорошому сну.

Чим відрізняється графік сну немовляти від дорослого?

Немовлята та дорослі відрізняються тим, скільки і коли вони сплять. Як правило, здорові дорослі сплять принаймні сім годин щоночі, протягом одного блоку часу, який в основному не переривається(2). Для порівняння, новонародженим дітям потрібно до 18 годин сну, розбитих на кілька коротких періодів(3) впродовж 24 годин. До шести місяців немовлята сплять у середньому близько 13 годин щодня протягом більших проміжків часу.

Зрозуміло, що багато батьків хочуть, щоб їхня дитина спала всю ніч. Чим довше дитина спокійно спить, тим довше можуть спати батьки. На жаль, більшість батьків новонароджених змушені змиритися з тим, що їх дитина прокидається кілька разів протягом ночі. Новонароджені немовлята прокидаються всю ніч, тому що у них не повністю виробився стабільний циркадний ритм, через який діти та дорослі втомлюються вночі, а не вдень.

Більшість немовлят починають наближатися до більш «дорослого» графіку сну у віці від трьох місяців до одного року. У цей період життя немовлята починають спати довше вночі та коротше вдень.

Однак не всі діти в одному віці відповідають «дорослому» режиму сну. Батькам не варто хвилюватись, якщо до року малюк не «спать всю ніч». Навіть після року багато дітей зазвичай прокидаються хоча б раз на ніч.

Як виглядає цикл сну дитини?

Як правило, дослідники виділяють дві стадії сну у новонароджених дітей і чотири стадії сну у дітей старше трьох місяців. Стадії сну новонароджених – сон швидких рухів очей (REM) і глибокий сон (NREM). Під час сну новонароджені проводять майже однакову кількість часу в фазах REM та NREM сну(5).

Стадію швидкого сну часто називають «активним сном», а NREM — «спокійним сном». Під час «активного сну», або швидкого сну, можна побачити, як дитина робить невеликі рухи(6). Очі дитини рухаються (коли вони закриті), її кінцівки та пальці можуть смикатися або тремтіти, її дихання може пришвидшитися, і вона може рухати ротом. Під час «спокійного сну» або NREM дитина глибше спить і не робить цих рухів.

Коли дитині виповнюється три місяці, вони починають переживати ті самі стадії сну, що й дорослі. Дорослі переживають чотири різні стадії сну(7). Ці стадії сну включають три стадії сну NREM та одну стадію швидкого сну. Вони відрізняються такими мозковими хвилями :

  • Стадія 1 (NREM 1): альфа-хвилі та низькоамплітудна змішана частота активності
  • Стадія 2 (NREM 2): веретена сну та K-комплекси
  • Стадія 3 (NREM 3): дельта-хвилі
  • Стадія 4 (REM): альфа- і бета-хвилі (схожі на стан неспання)

Перші три стадії сну є стадіями NREM. Перші дві – більш легкі стадії сну, під час яких людину можна легко розбудити. Третя стадія сну є найглибшою, і на цій стадії розбудити когось дуже важко. Четверта стадія сну – REM, стадія, на якій люди бачать сни. Дорослі переживають ці етапи в порядку їх нумерації.

Незважаючи на те, що немовлята починають відчувати чотири стадії сну близько трьох місяців, лише ближче до 5 років «архітектура сну» дітей або час, проведений ними на кожній стадії сну, починає відображати таку, як у дорослих(8). Будучи немовлятами, вони переживають коротку стадію REM майже відразу після засинання замість останньої в циклі(9). Навпаки, дорослі не перебувають у швидкому сні, поки не посплять приблизно 90 хвилин.

Як відбуваються цикли сну, коли дитина росте?

Цикл сну новонародженої дитини поділяється на дві категорії: REM (активний сон) і NREM (спокійний сон). У перші кілька місяців життя сон немовлят розподіляється майже рівномірно між фазами REM і NREM. У міру того, як дитина росте, її цикли сну прогресують, і вона починає витрачати менше часу на фазу швидкого сну. Вони також починають відчувати три стадії NREM замість однієї. У міру того, як дитина росте, її цикл сну все більше схожий на цикл сну дорослих.

Розуміння циклу сну дитини є важливим для батьків, які цікавляться навчанням сну . Оскільки діти не народжуються з сильним циркадним ритмом, навчання сну для більшості новонароджених неможливе. Батьки, які хочуть здобувати знання в темі сну дитини, повинні працювати з унікальною шкалою розвитку своєї дитини , і, можливо, не зможуть навчаи дитину самостійному засинанню до шестимісячного віку.

Скільки швидкого сну отримують немовлята?

Новонароджені проводять приблизно 50% свого часу уві сні в фазі швидкого сну. Оскільки новонароджені сплять до 18 годин кожні 24 години, це означає, що вони сплять до дев’яти годин фази REM щодня.

У міру того як змінюється графік сну дитини, змінюються і цикли сну. Швидкий сон дитини – це частина циклу сну, яка змінюється з часом. Однак не існує чіткої таблиці, яка описувала б тривалість циклу сну або REM за віком.

Оскільки діти ростуть і поступово сплять менше годин, вони витрачають менше часу на стадію швидкого сну. До зрілого віку люди відчувають фазу швидкого сну приблизно 20% щоночі, що набагато менше, ніж 50% сну новонароджених, які проводять у фазі швидкого сну.
How Your Baby’s Sleep Cycle Differs From Your Own, переклад Ніни Зайченко
Список літератури
  1. Tham, E., Schneider, N., & Broekman, B. (2017). Infant sleep and its relation with cognition and growth: a narrative review. Nature and Science of Sleep, Volume 9, 135–149.
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5440010/
  3. Watson, N. F., Badr, M. S., Belenky, G., Bliwise, D. L., Buxton, O. M., Buysse, D., Dinges, D. F., Gangwisch, J., Grandner, M. A., Kushida, C., Malhotra, R. K., Martin, J. L., Patel, S. R., Quan, S., & Tasali, E. (2015). Recommended amount of sleep for a healthy adult: A joint consensus statement of the American Academy of Sleep Medicine and Sleep Research Society. Sleep, 38(6), 843–844.
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4434546/
  5. Wielek, T., Del Giudice, R., Lang, A., Wislowska, M., Ott, P., & Schabus, M. (2019). On the development of sleep states in the first weeks of life. PLoS One, 14(10), e0224521.
  6. https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0224521
  7. Sadeh, A., Mindell, J. A., Luedtke, K., & Wiegand, B. (2009). Sleep and sleep ecology in the first 3 years: a web-based study. Journal of Sleep Research, 18(1), 60–73.
  8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19021850/
  9. Daftary, A. S., Jalou, H. E., Shively, L., Slaven, J. E., & Davis, S. D. (2019). Polysomnography reference values in healthy newborns. Journal of Clinical Sleep Medicine, 15(03), 437–443.
  10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30853051/
  11. Grigg-Damberger, M. M. (2016). The visual scoring of sleep in infants 0 to 2 months of age. Journal of Clinical Sleep Medicine, 12(03), 429–445
  12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4773630/
  13. Patel, A. K., Reddy, V., & Araujo, J. F. (2020). Physiology, Sleep Stages. StatPearls Publishing.
  14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK526132/
  15. Crosby, B., LeBourgeois, M. K., & Harsh, J. (2005). Racial differences in reported napping and nocturnal sleep in 2- to 8-year-old children. Pediatrics, 115(1), 225–232.
  16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2987587/
  17. El Shakankiry, H. M. (2011). Sleep physiology and sleep disorders in childhood. Nature and Science of Sleep, 3, 101.
  18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3630965/