Пам’ятаю, як колись, ще років 10 тому, мене запросили провести невеличку лекцію для вагітних. Я сиділа за лаштунками і чекала на свою чергу. Переді мною виступала жінка, яка розповідала майбутнім матерям щодо підготовки сосків відваром з кори дубу. І після цього мала вийти я і розказати, що все, що вам тут тільки що розказали – повна нісенітниця. Моя вдача, що спікерка покинула заклад одразу після свого виступу.
Що потрібно підготувати до грудного вигодовування
Взагалі-то всі трабли на початку грудного вигодовування можна умовно віднести до однієї з категорій:
мало молока
біль при годуванні
організація грудного вигодовування
підтримка оточення
Отже, отримавши знання в усіх цих складових, ви отримаєте успішну контрольовану лактацію і грудне вигодовування.
Мало молока
Варто розуміти, що ми з вами такі біологічні створіння, що годують своє потомство грудним молоком – ми ссавці. До 20-го тижня вагітності ваші молочні залози вже повністю сформовані і наповнені молозивом (первинним молоком). Тож, після 20-го тижня на якому б терміні ви не народили, вам буде чим годувати дитину.
Молозива в перші дні виробляється мало і так і має бути. З кожним днем його стає все більше у відповідь на ваші якомога частіші прикладання дитини до грудей. Основний принцип вироблення молока «попит – пропозиція», чим частіше і ефективніше молоко видаляється з молочних залоз, тим більше воно в них виробляється. Часто ефективно годуєте – більше молока.
Зверніть увагу! Недостатньо тільки часто годувати. Необхідно, щоб годування були ефективними, тобто дитина за одне годування мала змогу здобути якомога більше молока і на це впливає два фактори: гормони і прикладання. Таким чином ми переходимо до наступного пункту – біль при годуванні.
Сюди ж я поки що віднесу тему гормонів, але так само розберемо її докладніше трохи пізніше. Те, що вам потрібно знати, є два гормони, на які ви маєте зважати – це пролактин і окситоцин. Практично, що треба робити, щоб з ними все було гаразд, а молоко щедро вироблялось у ваших грудях і легко з них витікало: - дотримуйтесь режиму сну та неспання, лягайте спати в той саме день, в який ви прокинулись; - відпочивайте, розслабляйтесь, кличте на допомогу близьких; - уникайте болісних процедур і холоду.
Біль при годуванні
Болі при годуванні бувають різного характеру, наприклад, травми сосків, біль і свербіння шкіри навколо сосків, біль всередині грудей, ущільнення в грудях тощо. І більшість із цих та інших болей вирішуються всього лише роботою з технікою прикладання дитини до грудей.
Травми, або, як це називають в народі, «тріщини» сосків трапляються не із-за того, що дитина часто чи довго смокче. Вони є наслідком травматичних рухів її язика. Дитина буквально своїм язиком здирає шкіру з ваших сосків. Чому це трапляється? Тому що ваш сосок недостатньо заглиблений дитині до рота – він знаходиться безпосередньо в неї на язику, що й призводить до таких травматичних наслідків. Щоб цього уникнути, прикладання до грудей має забезпечувати таку позицію дитину, при якій вона широко відкриває рота і ваш сосок опиняється глибоко в роті (можете відчути це місце на своєму піднебінні – це там, де закінчується тверде піднебіння і починається м’яке, тобто ближче до горла).
Таким чином язик дитини розташований на соску, а на ореолі грудей, або навіть ще далі від соска в залежності від діаметру ореоли. Але ключовий момент – ви маєте орієнтуватись не на ореолу, а на широко відкритий рот дитини. Якомога ширше. Цього можна досягти, обравши позицію при годуванні, в якій дитині зручно розслабитись та активно смоктати. Будемо ще говорити про техніки прикладання, але основна мета – це не якась така спеціальна поза, а будь-яка поза, в якій вам не боляче, а дитина набирає достатньо ваги.
Організація грудного вигодовування
Я завжди кажу, що організація грудного вигодовування (далі ОГВ) – це просто не робити дурниць. Як приклад, що сюди може відноситись: годування за графіком з перервою не менше 3-х годин, застосування дурника для заспокоєння, прогулянки та сну дитини, очікування наповнення грудей для прикладання, зціджування після годування, годування суворо однією груддю під час одного годування, обмеження часу смоктання дитини до якоїсь конкретної кількості хвилин (наприклад, годування не довше 10 хвилин), допоювання дитини водою / дитячим чаєм / кроповою водою / компотом тощо.
Вирішуючи питання стосовно використання тієї чи іншої рекомендації з годування грудьми, ви можете орієнтуватись на той самий основний принцип, про який ми з вами говорили вище: «попит – пропозиція».
Якщо вам радять годувати раз на три години, а дитина просить груди набагато раніше, то варто розуміти, що такими паузами ви будете годувати доволі рідко, що впливає на кількість молока, яку споживає дитина, а отже і на його вироблення. Рідко прикладається – менше молока. Часто прикладається – більше молока.
Якщо ви використовуєте дурника для заспокоєння чи вкладання дитини спати, треба розуміти, що кожного разу замість грудей вона отримує дурника, тож могла б отримувати груди частіше і здобувати молока більше.
Якщо ви використовуєте пляшку або дурника, то необхідно розуміти, що рух щелеп і м’язів язика, губ і щік дитини при їх смоктанні відрізняється від техніки смоктання грудей і часто це призводить до того, що дитина перестає широко відкривати рота при годуванні грудьми, що призводить до травм сосків. Нажаль також існує ризик відмови від грудей при використанні будь-яких смоктальних предметів.
Це ваш особистий внутрішній фільтр порад, який завжди з вами. А якщо у вас виникають сумніви, то віднесіть їх мені або іншій помічниці з питань грудного вигодовування, ми знаємо відповідь і обов’язково підкажемо.
Як підготувати груди до грудного вигодовування
Отже, тепер ви знаєте про основи успішного грудного вигодовування, принаймні про його успішний початок, і навіть можете самі відповісти мені на це питання. Як підготувати груди? – Ніяк! Підготувати ви можете тільки свої знання, які й допоможуть вам створити своє власне безболісне повноцінне грудне вигодовування.
Спроба натирати чимось соски, загартовувати їх холодом чи примочками не допоможе вам, якщо під час смоктання ваш сосок лежить на дитячому язику. Це все одно, що готувати свій палець до того, що його переїде танк.
Так само, будь-які рецепти чарівного зілля, випивши якого з вас поллються ріки молока, не спрацюють, якщо ви рідко й неефективно прикладаєте дитину до грудей.
Підтримка
Цю частину багато хто впускає з виду, але сотні тисяч історій грудного вигодовування так і не трапились за відсутності підтримки оточення. Доки ви ще в очікуванні на народження дитини, ось ви можете собі забезпечити:
1. Відмовитись від несприятливого оточення Якщо хтось з ваших родичів, близьких, подруг, сусідок, знайомих чи ще когось має негативний досвід грудного вигодовування, або зовсім його не має, попередьте їх про те, що ви не потребуєте їх порад і підказок по темі грудного вигодовування, але з радістю отримаєте будь-яку іншу допомогу.
2. Оточити себе сприятливим оточенням На щастя сьогодення дарує нам безліч можливостей отримання підтримки від однодумців. Існують різні групи підтримки матерів, що годують, в соціальних мережах. Там, чи де інде, ви можете познайомитись з матерями, які мають позитивний досвід годування, а також мають такі самі молочні цілі і позитивно налаштовані на їх досягнення. Якщо ви очікуєте двійню – знайдіть мам, що успішно годують грудьми двійню. Якщо ви бажаєте годувати довше двох років – спілкуйтесь з мамами, які мають такий досвід.
Так само підписуйтесь на мої соціальні мережі, де ви зможете постійно отримувати актуальні знання з питань грудного вигодовування і спілкуватись з іншими матерями, що годують, в коментарях до моїх дописів і відео.