По-перше, дозвольте збалансувати ваші полюси між «Кесарів розтин взагалі не впливає на годування грудьми» і «Кесарів розтин дорівнює штучне вигодовування». Грудне вигодовування, як і пологи, як і ваші діти і люди чи події взагалі, мають право бути різними.
Як кесарів розтин впливає на лактацію
Взагалі, втручання в пологи впливають на лактацію, наприклад на те, як скоро збільшиться кількість молока і молозиво «дозріє» до молока. Але, як ви вже знаєте, незалежно від того, як відбудуться пологи, молоко у вас точно є і буде. Питання лише в часі і кількості. Так, можливо з деяких причин молока може бути недостатньо на початку годування, але це все можна виправити, з цим всім можна працювати (інакше що б ми робили на курсі MORE MILK education).
Я хочу розповісти вам про ситуації після КР, які найчастіше трапляються у мам, що годують грудьми, і як їх можна уникнути.
Сценарій розвитку подій
Після КР мама кілька годин знаходиться в реанімації. Інколи навіть на всю ніч. В цей час дитина перебуває у дитячому відділенні, то ж отримує замінник грудного молока. Так, авжеж, бувають і інші сценарії про плановий КР, батько тримає дитину, поки мати приходить до тями і дитя очікує на її молоко. Але я скоріше кажу про біль поширену ситуацію. Через кілька годин дитину приносять мамі вже нагодовану і вона не хоче прикладатися до грудей. Таким чином, перше прикладання відбувається щонайменше через кілька годин після пологів, що так само впливає на кількість молока в подальшому.
Ще одна неприємність, з якою нерідко стикаються мами після КР, – це малюк, який дуже довго спить по 5-6 годин, і якого дуже складно добудитись. І це вмикає процес «менше прикладань – менше молока». Зазвичай новонароджені діти прикладаються до грудей доволі часто – до 20 прикладань на добу. Але після КР може статись таке, що дитину доводиться будити і годувати, щоб дитина здобувала більше молока і воно в більшій кількості вироблялось у відповідь в ваших грудях.
Коли заходить мова про «в мене через кесарів розтин молоко з’явилось лише на п’ятий день», то мається на увазі, що дитина багато спала в перші дні, мало прикладалось, а отже і молока у відповідь вироблялось мало і, як наслідок, зміна молозива на більш зріле молоко відбулась повільніше і пізніше. До безпосередніх втручань у пологи, які мають наслідки для лактації, додалися помилки в організації грудного вигодовування (ОГВ), а саме – рідкі прикладання до грудей. А якщо сюди додати ще якісь помилки ОГВ, як то догодовування, допоювання, використання дурника тощо, то маємо розповідь «що б я не робила, в мене не було молока».
Коротка інструкція для мам, що хочуть годувати грудьми після КР:
1. Спробуйте домовитись з персоналом, щоб дитину приклали до грудей одразу, як це буде можливо, а також щоб її не годували нічим до першого прикладання до грудей.
2. Дитина може проспати 6-8 годин поспіль одразу після пологів, але після цього її необхідно часто прикладати до грудей. Якщо ви бачите, що пройшло вже 2 години від початку попереднього годування грудьми, а вона ще спить – час будити і годувати. Це не означає, що дитину треба годувати по графіку, прикладати можна і частіше, але не рідше, аніж через 2 години вдень і 4 – вночі.
3. Як впевнитись, що дитині вистачає грудного молока:
- перша прибавка у вазі не пізніше, аніж через 72 години після народження, можливо й раніше;
- в 2 тижні дитина важить не менше, аніж вага при народженні, а можливо й більше.
5. Використовуйте контакт шкіра-до-шкіри з дитиною, особливо під час годування.
6. Під час годування дозвольте дитині 10-20 секунд самостійно пошукати сосок та забезпечте вільний доступ відкритим долонькам до вашої шкіри.
Дозвольте нагадати вам про мій курс для вагітних START MILK education, який відповість на всі ваші запитання про початок і основи грудного вигодовування.
І, мабуть, ще дещо хочу додати до цієї статті.
Після КР болить низ живота, там, де шов. Можливо катетером буде пошкоджена уретра і від цього кілька тижнів можуть бути некомфортні відчуття під час сечевипускання. Під час смоктання дитини відчувається стискання і біль і матці, але це не від КР, це у всіх так. А ще часто я стикаюсь з психологічним станом матерів після КР, коли вони кажуть про:
- почуття провини перед дитиною за «неприродні» пологи;
- почуття власної неповноцінності як жінки і матері через неспроможність народити вагінально.
Кесарів розтин – це не забаганка, а вибір на користь здоров’я, а інколи і життя вашої дитини.
Кесарів розтин – це не забаганка, а вибір на користь вашого здоров’я, а інколи і життя. Дитина з мамою після КР – це краще, аніж дитина, що лишилась без мами.
Кожного разу, коли ви починаєте корити себе на недостатньо правильні пологи / спосіб вигодовування / вибір лікарки / садочка / школи, та чого завгодно… згадайте запитання від Ніни Зайченко:
ЦЕ Я НАВМИСНО ТАК ЗРОБИЛА, ЩОБ ЗРОБИТИ СВОЇЙ ДИТИНІ ЯКОМОГА ГІРШЕ?
Навіть уявляю собі таку зеленошкіру злу грінч-маму, що вкрала Різдво і сидить така, вигадує, що б ще такого поганого зробити своєму малюку.
Будь-яке ваше рішення в конкретній ситуації – це ваш найкращий зважений вибір на дану мить. Бо на дану мить не існує ніякої іншої ВАС з якимись іншими більш правильними рішеннями. Лише все те, на що ви спроможні саме зараз.