Дитячий і сімейний сон

Печія та ГЕРХ

  • ГЕРХ може порушити сон через нічні симптоми кислотного рефлюксу.
  • Рефлюкс посилюється в положенні лежачи, оскільки сила тяжіння більше не допомагає утримувати кислоту в шлунку.
  • Сон на лівому боці може допомогти полегшити проблеми зі сном, пов’язані з рефлюксом.
  • Поліпшення гігієни сну та підняття голови в положенні лежачи може покращити сон для тих, хто страждає на ГЕРХ.

Кислотний рефлюкс, також відомий як гастроезофагеальний рефлюкс, описує зворотний потік кислоти зі шлунку в стравохід. Випадкові епізоди рефлюксу є нормальним явищем, але якщо вони відбуваються регулярно, вони можуть мати серйозні наслідки та відомі як гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ).

Більшість людей із ГЕРХ відчувають посилення симптомів, включаючи печію, під час сну або під час спроб заснути. Розуміння ГЕРХ, включаючи його симптоми, причини та методи лікування, може допомогти людям із цією хворобою ефективніше керувати нею та покращити сон.

Що таке ГЕРХ?

ГЕРХ – це стан, що характеризується повторюваними епізодами рефлюксу, які впливають на якість життя.

Кислотний рефлюкс, також відомий як кислотне нетравлення, виникає, коли шлункова кислота переміщується зі шлунку в стравохід. За нормальних обставин м’язи дну стравоходу — відомі як нижній стравохідний сфінктери — діють як бар’єр, щоб цього не сталося, але якщо ці м’язи слабкі або розслаблені(1) і не закриті до кінця, то може статися рефлюкс.

Практично кожна людина час від часу відчуває рефлюкс, але у більшості людей він легкий, нечастий і швидко минає сам собою. У людей з ГЕРХ кислотний рефлюкс зазвичай трапляється принаймні раз на тиждень і часто включає більш серйозні та надокучливі симптоми.

За оцінками, ГЕРХ вражає 20% дорослих(2) в Сполучених Штатах. Хоча прийнято вважати, що вона вражає дорослих, але вона також може виникнути у немовлят і дітей.

Що викликає ГЕРХ?

Безпосередньою причиною ГЕРХ є нездатність м’язів у нижній частині стравоходу блокувати рефлюкс шлункової кислоти, але було виявлено, що інші основні елементи роблять цей стан більш імовірним.

Ці фактори ризику підвищують шанси(3) розвитку ГЕРХ. Однак не кожен із цих факторів ризику розвине ГЕРХ, і не кожен із ГЕРХ має ці фактори ризику.
  • Ожиріння: ГЕРХ частіше виникає у людей з ожирінням, хоча точне пояснення, чому це відбувається, невідоме.
  • Куріння сигарет: виявлено, що куріння впливає на тиск біля нижнього сфінктера стравоходу та може уповільнити очищення шлункової кислоти.
  • Вживання алкоголю: алкоголь впливає на процеси спорожнення стравоходу та шлунку таким чином, що може сприяти кислотному нетравленню.
  • Вживання певних ліків: низка ліків може збільшити ризик рефлюксу. Поговоріть зі своїм лікарем про ліки, які ви зараз приймаєте, і можливі побічні ефекти, і вносьте зміни в лікування лише під керівництвом медичного працівника.
  • Грижа стравохідного отвору діафрагми: у цьому стані шлунок рухається вгору всередині тіла, над діафрагмою і в положення, що робить рефлюкс більш поширеним.(4)
  • Вибір дієти: часто повідомляється, що деякі продукти харчування та напої викликають печію або рефлюкс. Приклади шоколад, помідори, гостра їжа, оцет, цитрусові, жирна їжу, газовані напої, кава та м’ята.
  • Вагітність: вагітні часто відчувають ГЕРХ, але їх симптоми зазвичай зникають незабаром після пологів.

Які симптоми ГЕРХ вночі?

Хоча основним симптомом ГЕРХ є рефлюкс, цей стан може супроводжуватися рядом інших симптомів.
  • Печія: найпоширенішим симптомом є хворобливе відчуття печіння в грудях(5), але не всі випадки ГЕРХ супроводжуються печією.
  • Регургітація. Ще одним поширеним симптомом ГЕРХ є регургітація, яка означає невелику кількість шлункової кислоти, а іноді й шматочки їжі, які потрапляють у рот або задню стінку горла.
  • Біль у горлі: коли шлункова кислота піднімається до рота та горла, це може викликати кашель і відчуття задухи. Це часто призводить до болю в горлі та, у деяких людей, до утрудненого ковтання, відомого як дисфагія.
  • Біль у грудях: на додаток до дискомфорту від печії, ГЕРХ може спричинити біль у грудях, що іррадіює(6). Цей біль може також вражати шию, спину, щелепу або руки і тривати від кількох хвилин до кількох годин. Цей симптом часто асоціюється з нічними пробудженнями у людей з ГЕРХ.

Чому ГЕРХ погіршується після сну?

У положенні лежачи сила тяжіння більше не допомагає стримувати шлункову кислоту, полегшуючи розвиток рефлюксу. Крім того, вироблення слини, яка зазвичай може допомогти нейтралізувати шлункову кислоту, зменшується на більш глибоких стадіях сну . З меншою кількістю слини зменшене ковтання під час сну зменшує важливу силу, яка штовхає шлункову кислоту вниз.

Комбінація цих ефектів може полегшити витік шлункової кислоти в стравохід і дозволити кислоті залишатися на місці довше, потенційно викликаючи більш серйозні симптоми ГЕРХ, у тому числі ті, які можуть заважати сну. Проблема може бути ще більшою, якщо людина лягає спати незабаром після їжі або їсть продукти, які викликають ГЕРХ.

Які наслідки ГЕРХ для здоров'я?

Хронічний рефлюкс і ГЕРХ можуть викликати серйозні ускладнення. До них відносяться запалення і виразки стравоходу, рубцева тканина, яка звужує стравохід, спазми, що впливають на дихальні шляхи, хронічний кашель, пошкодження зубів і загострення симптомів астми.

Приблизно в 10-20% випадків(7) ГЕРХ, пошкодження стравоходу шлунковою кислотою стає станом, який називається стравохід Барретта. Стравохід Барретта вважається основним фактором ризику раку стравоходу(8), хоча не у всіх із цим захворюванням розвивається рак.
«ГЕРХ може легко вплинути на якість і кількість сну, що може призвести до денного впливу на здоров’я та продуктивність».

Доктор Абхінав Сінгх , лікар із лікування сну

Як пов'язані ГЕРХ і сон?

ГЕРХ часто називають причиною проблем зі сном. В одному опитуванні людей із частою печією майже 60%(9) сказали, що це вплинуло на їхній сон, і більше 30% сказали, що це зашкодило їхнім денним функціям.

Загострення симптомів ГЕРХ після лежання може ускладнити засинання та викликати нічні випадки неспання через печію, біль у грудях і кашель. Дослідження в клініках сну людей з ГЕРХ виявили, що ці симптоми корелюють із зниженням якості сну(10).

ГЕРХ і обструктивне апное сну

Дослідження виявили зв’язок між ГЕРХ і обструктивним апное сну (ОАС) , розладом сну, який включає блокування дихальних шляхів, що викликає зупинки дихання під час сну. Серед експертів точаться дискусії щодо того, чи викликає ГЕРХ — ОАС, чи ОАС — ГЕРХ, чи вони просто мають схожі фактори ризику.

Можливо, що ГЕРХ впливає на дихальні шляхи та здатність нормально дихати, спричиняючи частіші апное протягом ночі. У той же час люди з СОАС часто прокидаються вночі і тоді можуть виявити симптоми ГЕРХ. Відсутність сну через ОАС може зробити стравохід більш сприйнятливим до рефлюксу.

Такі фактори, як споживання алкоголю, куріння та ожиріння, можуть підвищити ризик як ГЕРХ, так і ОАС, тому кореляція між станами може бути результатом цих факторів. Хоча точний зв’язок між ГЕРХ і ОАС підлягає подальшому дослідженню, очевидно, що умови можуть виникати разом і створювати значні ускладнення для сну, комфорту та загального здоров’я людини.

Як люди з ГЕРХ можуть краще спати?

Цілком логічно, що люди з ГЕРХ хочуть знати, як вони можуть зменшити свої симптоми та покращити сон . Хоча не існує єдиного рішення, яке б підійшло всім, існують важливі кроки, які допоможуть позбутися печії та ГЕРХ, а також отримати довший сон, що відновлює.

Робота з лікарем

Важливо звернутись до лікаря, якщо у вас є хронічні або важкі симптоми ГЕРХ, часті проблеми зі сном або денна сонливість. Оскільки це складні медичні проблеми, лікар може найкраще вивчити ситуацію, визначити потенційну причину, призначити необхідні аналізи та порекомендувати лікування.

Лікар може зосередитися на безпосередньому лікуванні ГЕРХ або на лікуванні основного захворювання, такого як обструктивне апное сну, з метою зменшення кількості нічних пробуджень. Лікар найкраще підходить для обговорення переваг і недоліків варіантів лікування в конкретному випадку будь-якої людини.
«Відомо, що сон на лівому боці, оцінка та лікування хропіння чи апное уві сні, а також зменшення вживання газованих напоїв, кофеїну, алкоголю та важкої їжі перед сном допомагають зменшити симптоми ГЕРХ».

Доктор Абхінав Сінгх , лікар із лікування сну

Перейдіть у найкращу позу для сну при кислотному рефлюксі

Зменшення потенційних тригерів ГЕРХ є звичайним аспектом лікування захворювання. Оскільки багато проблем із ГЕРХ виникають вночі, зміна положення під час сну та зміна матрасу або каркасу ліжка може допомогти.

Численні дослідження показали, що сон на лівому боці(11) – це найкраще положення для сну при ГЕРХ. Сон на лівому боці зменшує епізоди рефлюксу(12) і вплив шлункової кислоти на стравохід. Сон в інших позах, у тому числі на спині, може збільшити ймовірність рефлюксу. Окрім сну на лівому боці, ви можете розглянути можливість підперти верхню частину ліжка, а не лише подушки під головою, принаймні на 15 сантиметрів. Це може зменшити симптоми рефлюксу в положенні лежачи. Використання регульованої рами ліжка є одним із простих способів впровадити цю зміну.

Розглянемо ліки

Безрецептурні ліки, такі як антациди, можуть принести тимчасове полегшення, але можуть бути обмежено ефективними для багатьох людей. Інші препарати намагаються зменшити вироблення кислоти в шлунку. Ці препарати можуть бути доступні без рецепта або за рецептом, але оскільки вони можуть мати побічні ефекти, найкраще поговорити з лікарем, перш ніж приймати їх.

У рідкісних випадках, коли ані зміна способу життя, ані ліки не принесли ефекту, для лікування ГЕРХ можна розглянути певні види хірургічного втручання.

Поліпшення гігієни сну

Людям із ГЕРХ, які хочуть краще спати, можна допомогти, якщо розглянути їхню гігієну сну , яка включає всі елементи, які формують їхнє середовище сну та звички, пов’язані зі сном.

Правильна гігієна сну може зменшити кількість перерв у сні та забезпечити більш послідовний нічний відпочинок. Багато порад щодо здорового сну збігаються зі зміною способу життя при ГЕРХ, наприклад, уникати надлишку кофеїну та алкоголю. Закінчення їжі принаймні за три години до того, як лягти, також може дати вашому шлунку час для перетравлення та зменшити ймовірність рефлюксу. Стабільний графік сну, розслаблюючий режим перед сном і тиха та комфортна спальня є іншими основними компонентами гігієни сну.
How to Sleep Better with GERD, переклад Ніни Зайченко
Список літератури
  1. The National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases Health Information Center. (2020, July). Symptoms & Causes of GER & GERD.
  2. https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/acid-reflux-ger-gerd-adults/symptoms-causes
  3. Dent, J., El-Serag, H. B., Wallander, M. A., & Johansson, S. (2005). Epidemiology of gastro-oesophageal reflux disease: a systematic review. Gut, 54(5), 710–717.
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15831922/
  5. Kaltenbach, T., Crockett, S., & Gerson, L. B. (2006). Are lifestyle measures effective in patients with gastroesophageal reflux disease? An evidence-based approach. Archives of internal medicine, 166(9), 965–971.
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16682569/
  7. A.D.A.M. Medical Encyclopedia. (2021, April 21). Hiatal hernia. MedlinePlus., Retrieved March 15, 2023, from
  8. https://medlineplus.gov/ency/article/001137.htm
  9. Lynch, K. L. (2022, March). Gastroesophageal reflux disease (GERD). Merck Manual Consumer Version.
  10. https://www.merckmanuals.com/home/digestive-disorders/esophageal-and-swallowing-disorders/gastroesophageal-reflux-disease-gerd
  11. Vaezi M. F. (2005). Atypical manifestations of gastroesophageal reflux disease. MedGenMed: Medscape General Medicine, 7(4), 25.
  12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16614647/
  13. Modiano, N., & Gerson, L. B. (2007). Barrett’s esophagus: Incidence, etiology, pathophysiology, prevention and treatment. Therapeutics and clinical risk management, 3(6), 1035–1145.
  14. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18516262/
  15. National Cancer Institute. (2021, July 30). Esophageal cancer prevention (PDQ) – Patient version.
  16. https://www.cancer.gov/types/esophageal/patient/esophageal-prevention-pdq
  17. Shaker, R., Castell, D. O., Schoenfeld, P. S., & Spechler, S. J. (2003). Nighttime heartburn is an under-appreciated clinical problem that impacts sleep and daytime function: the results of a Gallup survey conducted on behalf of the American Gastroenterological Association. The American journal of gastroenterology, 98(7), 1487–1493.
  18. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12873567/
  19. Kim, Y., Lee, Y. J., Park, J. S., Cho, Y. J., Yoon, H. I., Lee, J. H., Lee, C. T., & Kim, S. J. (2018). Associations between obstructive sleep apnea severity and endoscopically proven gastroesophageal reflux disease. Sleep & breathing = Schlaf & Atmung, 22(1), 85–90.
  20. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28687968/
  21. Person, E., Rife, C., Freeman, J., Clark, A., & Castell, D. O. (2015). A Novel Sleep Positioning Device Reduces Gastroesophageal Reflux: A Randomized Controlled Trial. Journal of clinical gastroenterology, 49(8), 655–659.
  22. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26053170/
  23. van Herwaarden, M. A., Katzka, D. A., Smout, A. J., Samsom, M., Gideon, M., & Castell, D. O. (2000). Effect of different recumbent positions on postprandial gastroesophageal reflux in normal subjects. The American journal of gastroenterology, 95(10), 2731–2736.
  24. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11051341/