Молочні питання

Асиметрія грудей під час лактації

ЯК ВИНИКАЄ АСИМЕТРІЯ ГРУДЕЙ ПІД ЧАС ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ

Давайте розглянемо найпоширеніші причини виникнення асиметрії грудей під час або в зв’язку з грудним вигодовуванням.

АСИМЕТРІЯ ЛЮДИНИ ЯК ТАКОЇ

Ні для кого не секрет, що наші тіла асиметричні. Починаючи ще з перебування в утробі матері. Під час вагітності людина в матці розташована найчастіше не симетрично спиною вперед, а займає першу акушерську позицію (спинка плода обернена до лівого боку матки) або другу позицію (спинка плода обернена до правого боку матки). Тож вже звідти формується несиметричний тонус м’язів, форма тіла і таке інше. Деякі асиметрії з часом вирівнюються, а деякі навпаки набуваються з віком.

Наші молочні залози, не зважаючи на те, що є парними органами, теж можуть бути несиметричні. Наприклад, в одній грудь більше залізистої тканини, або більше її розгалуження, або розростання залозистої тканини відбувається по-різному (одна грудь ніби витягується вперед, а інша розширюється за площею). Грудне вигодовування в цьому випадку виступає таким-собі каталізатором, що показує, як біологічно створені ваші залози.

Наповнюючись молозивом ще під час вагітності (приблизно за терміном 16-20 тижнів) вже можна побачити те, як змінились ваші груди, чи змінились вони взагалі і чи є асиметрія. Далі вже після пологів і з плином вашого годування грудьми можуть додаватись додаткові фактори, що створюють асиметрія навіть у випадку, якщо біологічно у вас закладені більш-менш симетричні груди.

АСИМЕТРИЧНА ЗРУЧНІСТЬ ГОДУВАННЯ ДЛЯ МАТЕРІ

Буває так, що жінка, помітно для себе або не дуже, віддає перевагу годуванню з якоїсь однієї груді, до якої, як наслідок, вона прикладає дитину частіше. Таким чином, згідно особливості вироблення молока (попит-пропозиція), в цій груді виробляється більше молока і сама грудь стає більшою за розміром.

Здебільшого так буває в залежності від того правша ви чи шульга. Наприклад, коли ви щось робите постійно правою рукою, а лівою тримаєте дитину і прикладаєте частіше до лівої груді. Або вам зручніше тримати дитину на правій руці під час годування і відповідно праву грудь ви пропонуєте дитині частіше.

Ще так буває, коли у вас є пріоритет в якомусь одному боці, на якому ви спите. То ж тут є два варіанти: ви годуєте частіше нижньою груддю і вона стає більшою, або у володарок грудей великого розміру верхня грудь в такому випадку нависає і під вагою шкіра розтягується. Як наслідок – ця верхня грудь стає більшою.

АСИМЕТРИЧНА ЗРУЧНІСТЬ ГОДУВАННЯ ДЛЯ ДИТИНИ

Іноді спостерігається призначення дитиною улюбленої груді. Мама помічає, що дитина одну грудь смокче із задоволенням, а на другій якось неспокійно себе поводить, довго не смокче, відволікається тощо. Як можна це тлумачити? Наведу вам декілька варіантів.

Як ми вже розібрали на початку, люди – асиметричні створіння. Тож ваші груди можуть віддавати молоко з різною швидкістю. З однієї груді молоко може витікати легко і швидко, а з іншої більш повільно. Можливо дитині більше подобається смоктати з тієї груді, яка легше віддає молоко. Або навпроти, з однієї груді тече занадто швидко, дитина не встигає ковтати, захлинається під час смоктання (особливо це помітно на початку годування) і віддає перевагу тій груді, з якої молоко тече більш помірно.

Окрім потоку молока діти іноді реагують на форму соска. Якщо ваші соски відрізняються дитина так само може назначити собі «улюблений» сосок на тій чи іншій груді.

Ту саму асиметрію ми можемо побачити в фізіології не тільки матері, але й дитини. Дитині може бути зручніше лежати на одному боці, відповідно і груді з цього боку вона буде надавати перевагу. Так як в утробі дитина займала асиметричне положення, то й тонус м’язів в перші тижні, а можливо й місяці після народження буває різний, що також може створювати перевагу якомусь одному боку під час смоктання або навіть одній позиції.

Окрім цього можливо в дитини наразі є якесь захворювання, що провокує обирати один з боків, на якому вона лежить під час смоктання. Наприклад, закладений ніс з одного боку, ріжуться зуби і це може навіть віддавати біллю у вусі з якогось боку, щось болить у роті справа чи зліва і таке інше.

ЯК ВИПРАВИТИ АСИМЕТРІЮ ГРУДЕЙ ГРУДНИМ ВИГОДОВУВАННЯМ

По-перше, я маю попередити вас про дещо. В грудному вигодовуванні зазвичай працює таке правило: «Не зламано – не лагодимо». Отже, якщо ви прочитали все вищевказане, але все це не про вас, то не треба щось таке робити задля профілактики. Чим спокійніше ви себе почуваєте під час годування грудьми, тим легше витікає ваше молоко. Будь ласка, спокійно годуйте, не бентежтесь щодо кожної пози, кожного біку, кожного ворушіння дитини.

Зовсім не обов’язково ваші груди стань асиметричними, якщо у вас присутнє щось з того.

Відповідно до того, яка причина з вказаних мною є вашою, ви будете діяти відповідним чином.

У випадку фізіологічної асиметрії, де одна залоза більша за іншу, ви можете прикладати частіше до меншої груді, щоб в ній вироблялось більше молока і, як наслідок, вона збільшилась у розмірі. Так само може спрацювати і навпаки. Іноді при частих прикладаннях грудь відчувається ніби постійно пустою і не збільшується. Тоді діємо таким чином: часті прикладання 2-3 дня, а потім повертаєтесь до звичайної частоти прикладань і ця грудь за інерцією виробляє більше молока і стає більшою в розмірі.

Так само до великої грудь ви можете прикладати рідше або краще навіть не рідше, а на короткий час, і вона почне виробляти менше молока.

Авжеж таку корекцію можна робити не обов’язково саме прикладанням дитини, а зціджуваннями.

В разі пріоритету дитини одному боку варто спочатку розпізнати причину. Якщо це хвороба – лікуємо. Якщо це фізіологічні тонуси, ви можете не змінюючи позу дитини перекласти на другу грудь. Наприклад, ви приклали дитину до лівої груді. Настав час дати праву грудь – просто перекладаєте дитину до цієї груді в позі «з-під руки» або ще вона називається поза «футболіста». Таким чином малюк лишається лежати на тому ж боці, а грудь ви змінили. Але будьте уважні, займайтесь з дитиною фізичними вправами, щоб розслабляти м’язи і такий пріорітет у дитини поступово нівелювався.

Наостанок, я хочу вас трохи розчарувати. Можливо нічого і не вийде. Але спробувати варто.

ЧИ МОЖНА ВИГОДУВАТИ ОДНІЄЮ ГРУДДЮ

Як завжди – стежимо за прибавками дитини у вазі. Якщо ви вирішили годувати однією груддю, подивіться на результат на вагах через тиждень. Якщо прибавки сильно знизились (менше 125 г на тиждень в віці дитини до 6 місяців) – це була погана ідея.

А взагалі, є багато прикладів вигодовування однією груддю як за бажанням і зручністю матері, так і за вимушених причин, наприклад, одна з молочних залоз ампутована.

Незважаючи на однаковість чи різність розміру грудей, варто зауважити, що найчастіше її помічає сама жінка і дуже рідко, коли оточення. То ж нікому не кажіть – ніхто й не здогадається =)

(с) Ніна Зайченко